نمایش خبر
درمان ضایعات عروقی مغز به کمک رادیولوژی مداخله ای
باشگاه خبرنگاران ۵۷۴ روز پیش
یک استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروزه به کمک رادیولوژی مداخله ای قادر هستیم ضایعات عروقی مغز را بدون جراحی درمان کنیم.
معصومه گیتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره پیشرفت های رشته رادیولوژی در سال های اخیر، اظهار کرد: در سال های اخیر رشته رادیولوژی همچون سایر رشته های پزشکی به خوبی پیشرفت کرده است، این رشته با دستگاه های گونانون الکترونیکی و تشخیصی پزشکی سر و کار دارد، بنابراین با پیشرفت تکنولوژی بسیار متحول شده است.

وی بیان کرد: امروزه ما قادر هستیم از بافت های نرم بدن تصویربرداری کنیم در حالی که در گذشته به کمک اشعه ایکس تنها می توانستیم از قسمت های استخوانی و بخش های سخت بدن که در برابر اشعه ایکس حاجب بودند، تصویربرداری انجام دهیم، در حال حاضر با تصویر برداری فیزیولوژیک علاوه بر آگاهی پیدا کردن از شکل اندام های داخلی بدن، از نحوه عملکرد آنها نیز مطلع خواهیم شد.

چند نمونه از رشته های فوق تخصصی رادیولوژی
گیتی افزود: از جمله رشته های فوق تخصصی رادیولوژی می توان به نورورادیولوژی (تصویربرداری از سیستم اعصاب)، موسکولواسکلتال (تصویربرداری از غضروف ها و سیستم اسکلتی-عضلانی)، تصویربرداری از بیماری های زنان و تصویر برداری از سینه برای تشخیص سرطان سینه اشاره کرد.

این استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: خوشبختانه ما اکنون در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیرو هایی ماهر را در سه رشته فوق تخصصی رادیولوژی تربیت می کنیم که از جمله این رشته ها می توان به نورورادیولوژی، نورواینترونشن و تصویربرداری از بیماری های زنان و سینه اشاره کرد، ما با برگزاری این دوره ها، آموزش کار با دستگاه های خاص را به متخصصان رادیولوژی یاد می دهیم.

وی درباره رادیولوژی زنان (تصویر برداری از بیماری های زنان و سینه) تصریح کرد: رادیولوژیست ها در دوره ای ۶ ماهه با انواع تصویر برداری های بافت سینه از جمله ماموگرافی دیجیتال، سونوگرافی و MRI آشنا می شوند، بنابراین آنها به کمک دانشی که در این دوره کسب می کنند، سرطان سینه را در مراحل نخست تشخیص می دهند، رادیولوژیست ها در این دوره همچنین یاد می گیرند که اگر ضایعه ای بسیار کوچک در بافت سینه وجود داشت که لمس نمی شد و مشکوک به سرطان بود، چگونه از این ضایعه به کمک روش های مختلف تصویربرداری، نمونه برداری کنند، بنابراین اگر ضایعه سرطانی باشد، رادیولوژیست ها آن را با روش های مخصوص برای جراح علامت گذاری می کنند و جراح تنها آن ناحیه مورد نظر را برمی دارد و همه بافت سینه را خارج نمی کند، بنابراین ما با برداشتن بافتی بسیار کوچک از سینه، علاوه بر حفظ سلامتی و زیبایی بیمار، از عود ضایعه نیز جلوگیری می کنیم.

گیتی گفت: رادیولوژیست ها در دوره رادیولوژی زنان با تصویر بردرای از رحم و تخمدان ها نیز آشنا می شوند، آنها در این دوره تصویر برداری از جنین را یاد می گیرند، رادیولوژیست ها با انجام سونوگرافی از جنین می توانند آنومالی های (ناهنجاری های) جنین را تشخیص دهند و با تشخیص به موقع برخی آنومالی ها و صدور دستور سقط جنین می توانند از تولد نوزادان ناقص جلوگیری کنند.

این استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: رادیولوژیست هایی که دوره رادیولوژی زنان را می گذارنند در بخشی دیگر از این دوره قادر هستند که بیماری های زنان مانند سرطان رحم، تخمدان و دهانه رحم را به موقع تشخیص دهند بنابراین با درمان آنها به کمک متخصصان زنان و زایمان ما می توانیم جامعه ای سالم داشته باشیم.

رادیولوژی اینترونشن (مداخله ای)
وی بیان کرد: امروزه ما به کمک علم رادیولوژی قادر هستیم علاوه بر تشخیص بیماری ها، بسیاری از آنها را درمان کنیم، بنابراین بیشتر بیماری ها در صورت کوچک بودن ضایعه و تشخیص سریع به کمک رادیولوژی مداخله ای بدون نیاز به جراحی درمان می شوند، در رادیولوژی مداخله ای هزینه درمان کاهش پیدا می کند، از سوی دیگر به بستری های طولانی مدت در بیمارستان هم نیاز نیست، بنابراین بسیاری از درمان هایی که در گذشته بیمار برای انجام آنها باید در بیمارستان بستری می شد، امروزه به شکل سرپایی و نهایت تنها با یک شب بستری به کمک روش های کم تهاجمی انجام می شوند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: امروزه قادر هستیم، آنوریسم های مغز (گشادی رگ های مغز) را بدون جراحی درمان کنیم؛ برای این منظور با کاتِتر های مخصوص وارد رگ می شویم و با تزریق چسب، رگی را که غیر طبیعی رشد کرده است، می بندیم یا با گذاشتن کویل یا فنر داخل رگ، بسته بودن یا تنگی آن را برطرف می کنیم، این روش برای بیماران دچار ضایعات عروقی مغز استفاده می شود البته همچون همه روش های تشخیصی و درمانی، عوارضی شناخته شده دارد، ولی عوارض آن نسبت به جراحی کمتر است.

گیتی یادآوری کرد: ما امروزه علاوه بر آنوریسم های مغزی می توانیم ضایعات عروقی کبد، تومور های کوچک و متاستاز ها را به کمک لیزر یا تابش امواج RF بدون جراحی و به کمک رادیولوژی مداخله ای درمان کنیم.

با استناد به قانون تجارت الکترونیک (مصوبه مجلس شورای اسلامی)، سایت بازدید مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر بوده و مسئولیتی در قبال نقض حقوق مولفان و همینطور انتشار محتوی خلاف قوانین کشور بر عهده ندارد.

اشتراک گذاری خبر