شنبه ۱۳ خرداد ۰۲

دیدنی های هلند ایران، شهر محلات

سایت تفریحی و توریستی

دیدنی های هلند ایران، شهر محلات

۱۹ بازديد
گل، جادوی خوش‌رنگ طبیعت است که حضورش هر سرزمینی را بهشتی می‌کند و رنگ می‌بخشد. یکی از سرزمین‌های بهشتی ایران، شهر محلات است که به‌خاطر تنوع گل‌های رنگارنگش به هلند ایران شناخته شده است. تولید و پرورش گل‌های مرغوب، محلات را به شهری توریستی تبدیل کرده است که علاوه بر مزرعه‌های رنگارنگ، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. فکرش را بکنید در دشت‌های زیبای محلات کمپ بزنید. در ادامه جاهای دیدنی محلات را با هم مرور خواهیم کرد.

شهر محلات که از گنج‌های استان مرکزی محسوب می‌شود، در نزدیکی‌ شهر دلیجان واقع شده و در دل خود زیبایی‌ها و دیدنی‌های بسیاری دارد. در ایام نوروز و روزهای سبز بهاری، محلات سرزمین افسانه‌ای خوش‌عطر و رنگی می‌شود که سرزندگی در آن موج می‌زند. این‌بار مسافر گلستان خوش‌رنگ‌وبوی ایران می‌شویم و بهشت را تجربه می‌کنیم. برای کندوکاو در جاهای دیدنی محلات با ما همسفر شوید تا این شهر را با هم کشف کنیم.

۱. دهکده گل و گیاه، سرزمینی رویایی در محلات

وفور گل‌ها و گیاهان رنگارنگ و متنوع در محلات امری طبیعی است و چشم‌تان در این دیار از رنگ پر می‌شود. رنگی‌ترین خاک محلات، دهکده گل و گیاه آن است که در حدود 110 هکتار وسعت دارد و عطر مست‌کننده‌ی گل در گوشه‌گوشه‌ آن پراکنده شده است. این سرزمین بهشتی، بزرگ‌ترین مزرعه‌ تولید گل در ایران است و رنگارنگی آن کم از گل‌های هلند ندارد. رفتن به این دهکده از دوست‌داشتنی‌ترین قسمت‌های محلات‌گردی است که هر توریستی تماشای آن از قلم نمی‌اندازد.

۲. چشمه آب گرم، از محبوب‌ترین دیدنی‌های محلات

 

یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظه‌های سفر به محلات، رفتن به چشمه آب گرم این منطقه است که از سمت شمال شرقی حدود 15 کیلومتر با شهر فاصله دارد. چشمه‌های آب گرم گنجینه‌ای در ایران هستند که در بسیاری از نقاط آن پدید آمده‌اند و جاذبه‌ای این مناطق را بیشتر کرده‌اند. شهر گل‌های ایران نیز هر ساله، پذیرای مسافران خوش‌ذوقی است که شیفتگی گل‌ها، آن‌ها را مسافر محلات کرده است.

چشمه آب گرم محلات عمر طول‌ودرازی دارد و از روزگاران قدیم، درمان درد بسیاری از بیماری‌ها بوده است. 6 چشمه به نام‌های روماتیسم، شفا، حکیم، دنبه، سلیمانیه و سودا، آب گرم محلات را به‌وجود آورده‌اند. املاح موجود در این چشمه‌ها، التیامی برای دردهای روحی و جسمی بسیاری از افراد است و به همین دلیل آب گرم در بین سایر مکان‌های توریستی محلات بسیار محبوب است.

۳. روستای خورهه، اصالت تاریخ و زیبایی طبیعت

یکی دیگر از جاهای دیدنی محلات روستای خورهه است که نشانه‌ای از قدمت تاریخ تمدن در آن یافت شده است. این روستا از توابع محلات است و دو ستون تاریخی، از قدمت و تمدن باستانی آن سخن می‌گویند. سرستون‌های زیبایی که این بناهای استوانه‌ای را مزین کرده‌اند، به رسم هنر یونانی طراحی شده و بسیار جلوه‌گر هستند. این ستون‌ها حدود 46 کیلومتر از محلات فاصله دارند و ماجراهای متنوعی در مورد قدمت و کاربرد آن‌ها وجود دارد.

با کندوکاو و تحقیقاتی که در این روستای تاریخی انجام شد، بعضی از کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این ستون‌ها آثار وجود آتشکده‌ای در دوران سلوکیان هستند و در عین حال بسیاری از باستان شناسان بر این باور هستند که این دو سازه‌ی عظیم، به‌جامانده از یک عمارت ارباب‌نشین در دوران باستان ایران است. در واقع کاوش در این منطقه‌ تاریخی، نشانه‌هایی از دوره‌های اشکانیان، ساسانیان، سلوکیان و دوره‌ اسلامی را برای محققان آشکار کرد و خبر از کاربرد متفاوت این منطقه در هر دوره دارد. قدمت تمدن باستانی و عمر سکونت، از ویژگی‌های ارزشمند این روستاست. جالب است بدانید که نیاکان ما از هزاره‌ی دوم قبل از میلاد در این روستا ساکن بوده‌اند.

۴. چنار دوهزارساله محلات، سرسبزی دیرینه یک خیابان

یکی از جذابیت‌های طبیعت، درختانی است که زمان زیادی از عمر آن‌ها می‌گذرد و چند نسل مهمان سایه‌ آن‌ها بوده‌اند. یکی از پرقدمت‌ترین چنارهای ایران در هلند ایران جا خوش کرده است. این چنار کهنسال در خیابان سرسبز سرچشمه محلات، در میدان چنار خانه کرده و نزدیک به دوهزار سال است که در دل تنه و شاخه و برگ خود، تاریخ و احوال نسل‌ها را نگه داشته است. تماشای سرافرازی و ثبات این درخت قطور، حسی سرشار از آرامش را به آدمی منتقل می‌کند.

۵. بوستان سرچشمه، بهشتی دیدنی در محلات

بوستان سرچشمه از دیگر جاهای دیدنی محلات است که حرکت و صدای آب به‌همراه سرسبزی درختان، طراوت و شادابی را به مسافران شهر می‌بخشد. در یک مسیر پلکانی، آب حرکت می‌کند و نمایشی از سرزندگی و نشاط محلات را اجرا می‌کند. این بوستان تفرجگاهی محبوب در محلات است و هیاهوی مردم شهر در آن همچون حیات سرچشمه‌ پرآب این بوستان پر دارودرخت، رنگی از زندگی دارد. در طول سفرتان به محلات، بوستان سرچشمه را از قلم نیندازید و وقت‌گذرانی در آن را هرگز از دست ندهید.

۶. آتشکده آتشکوه، بازمانده از تاریخ ساسانیان

یکی از قدیمی‌ترین آتشکده‌های ایرانیان، متعلق به شهرستان محلات است و این دیار علاوه بر لطافت و عطر گل‌ها، حرف‌هایی از تاریخ هم دارد. بازمانده‌های یک بنای چهارطاقی در حدود 8 کیلومتری شهر نیم‌ور در شهرستان محلات به‌نام آتشکده آتشکوه واقع شده که مربوط به زمان ساسانیان است. ستون‌های این بنا از قدمت این آتشکده می‌گوید و با وجود آسیب‌هایی که در طول زمان دیده است، هنوز یک اثر باستانی باارزش محسوب می‌شود و نشانه‌هایی از یک آتشکده‌ باشکوه زرتشیان در آن یافت می‌شود.

۷. پل باقرآباد، گذرگاهی برآمده از دل تاریخ

در روستای باقرآباد شهر نیم‌ور، در شهرستان محلات، سازه‌ای از دوران قاجار به‌ جا مانده است که نمای سنگی زیبایی دارد. پل تاریخی باقرآباد به دست روس‌ها ساخته شده و متعلق به دوران حمله‌ آن‌ها به ایران، در زمان حکوت قجری است. این پل یکی از بناهای تاریخی شهرستان محلات محسوب می‌شود که تماشای قدمت و عظمت آن در بین جاهای دیدنی محلات برایتان جذاب خواهد بود.

۸. سد باستانی نیم‌ور، دغدغه پیشینیان برای ذخیره آب

سد باستانی نیم‌ور از بناهایی دیدنی است که هوش ساسانیان را نشان می‌دهد و بیانگر اهمیت ذخایر منابع آبی از دیرباز است. بند نیم‌ور در شهرستان محلات، سازه‌ای برآمده از دل تاریخ است که ویژگی مشترک آن با دنیای امروز، دغدغه‌ همیشگی حفظ منابع آبی است. این سد باستانی در دل منظره‌ای دیدنی و طبیعتی فرح‌بخش جا خوش کرده که پاتوق بسیاری از مردم برای تفریح و خوش‌گذرانی در طبیعت شده است.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.